wtorek, 1 maja 2018

Jaki był Twój pierwszy raz? Agata Czykierda-Grabowska. Przedpremierowa recenzja.


Z pewnością wiecie, że Pani Agata jest jedną z moich ulubionych polskich autorek New Adult. Uwielbiam jej książki za to, jak bardzo wciągają, chwytają za serce a bohaterowie nie opuszczają głowy czytelnika. Nie tylko dlatego, że są czarujący i przystojni, ale także dlatego, że są nietuzinkowo skonstruowani i fantastycznie opisani.


Bohaterowie - magnetyczni i nieidealni

Bohaterowie książek pani Agaty nie są szablonowymi bohaterami New Adult. Każde z nich ma własne demony, które trzymają łapy na jego sercu zgniatając je ciężarem przeszłości lub co gorsza rzeczywistości. 
Kuba nie jest typowym newadultowym bad boy'em. Jest dojrzałym młodym mężczyzną, który szczerze kocha, tęskni i cierpi z miłości. Jest wrażliwy, przystojny, męski i pożądany przez kobiety.
Lena, bardzo atrakcyjna, choć obawiająca się otworzyć serce dla drugiej osoby, troskliwa, kochana jednak obawiająca się zranienia.

Fabuła


Historia opowiedziana w tej książce nie pozwala nam się oderwać od lektury. Hipnotyzujący Kuba, który mógłby być ideałem faceta dla większości nastolatek jest bohaterem dla którego szybciej bije serce. Która nie chciałaby atrakcyjnego, inteligentnego, zabawnego i zakochanego w nas po uszy romantyka?

Zakończenie bez problemu przewidzą czytelnicy gatunku New Adult, ale także osoby, które przeczytały inne książki pani Czykierdy-Grabowskiej, jednak nie przewidzą tego, co autorka zaserwuje nam pomiędzy. Zakończenie po części zdradza nam fakt, że pani Agata przedstawia nam bohaterów w tle innych powieści. Muszę wspomnieć o tym zabiegu, ponieważ go uwielbiam, (przynajmniej w tym przypadku). Chodzi oczywiście o powiązania bohaterów i występowanie ich jako postaci trzecioplanowych w innych powieściach - tak jak na przykład nasz wspaniały Kuba występuje w tle książki "Wszystkie twoje marzenia".

Powieść o dwóch zagubionych duszach, które wreszcie odnajdują ścieżkę do celu.

Jaki był Twój Pierwszy Raz?

Historia Leny i Kuby przedstawia wiele bliskich młodzieży problemów i kompleksów. Problemów rodzinnych, trudnych relacji z rówieśnikami, głęboko zakorzenionych lęków i zmartwień, które nie pozwalają nam zrobić kroku do przodu i sprawiają, że ciągle tkwimy w miejscu. Nieodwzajemniane przez lata uczucia i nakaz przyjaciela, by chłopak odsunął się od jego siostry sprawiają, że chłopak

Tak w przypadku Leny, która to była wycofana ze względu na sytuację, jakiej była świadkiem przed laty. Przez to nie potrafiła i nie chciała otworzyć swojego serca na nieznane dotąd uczucia, aby nie zostać zranioną.
Wystarczy jednak spotkać odpowiednią osobę w odpowiednim czasie, a wtedy wszystko zacznie się układać. Albo otworzy oczy i zauważyć, że miało się tą osobę cały czas na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego czytam New Adult?

New Adult to gatunek idealny dla romantyczek. Każda książka tego gatunku kończy się happy endem. Bohaterowie zapisują się w naszych sercach, między innymi przez to, że mimo swoich wad znajdują osobę, z którą są szczęśliwi. Powieści te pokazują nieidealną miłość w idealny sposób, pozwalają wierzyć w to, że świat jest piękny i nastrajają pozytywnie. Poza tym są bardzo lekkie - idealne na lato, ale także w przerwach pomiędzy "cięższymi" gatunkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw komentarz, będzie mi bardzo miło ;)
A jeśli blog Ci się podoba, zaobserwuj (na górze po prawej stronie).
Dziękuję, że jesteś ♥