środa, 13 marca 2019

Czy istnieje życie po śmierci? o śmierci klinicznej oczami Alexandra Ebena - "Serce świadomości"Czy istnieje życie po śmierci? Doświadczenia neurochirurga

Doktor Eben Alexander, jest znanym chirurgiem, sceptykiem, racjonalistą. Wykładający na Harvardzie na własnej skórze przeżył śmierć kliniczną i poważny uraz mózgu, z którego wyszedł niemal bez szwanku. Swoją niesamowitą historię opisuje w książce pod tytułem: „Serce świadomości” [ang. Living in a Mindful Universe]. Co takiego przeżył i jak wpłynęło to na jego życie?

 Przypadek jeden na milion

W 2008 roku, nagle i bez ostrzeżenia, Eben Alexander zapada w śpiączkę spowodowaną zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Jego stan jest bardzo ciężki, koledzy po fachu nie przewidują powrotu do zdrowia. Szanse wyjścia ze śpiączki z 10% spadły do 2%. Ciężkie uszkodzenia mózgu doprowadziły do tego, że przez tydzień nie było z nim prawie w ogóle kontaktu, a potem obudził się, pamiętając z tej pozaziemskiej wycieczki wiele niesamowitych szczegółów.

Ta pozycja zdecydowanie jest wyjątkowa. Opisana w niej historia porusza i zadziwia, ale przede wszystkim zmusza do refleksji. Racjonalista podważa w niej niemal wszystko, co do tej pory wykazała nauka. Według niej śmierć mózgu jest końcem wszystkiego. Gdyby wszystko funkcjonowało zgonie z zasadami materialistycznej neuronauki, ci ludzie nie powinni mieć żadnych wspomnień [str. 41]

Wspomnienia z tego okresu są, jak twierdzi Alexander, wyraźniejsze i trwalsze niż zwykłe wspomnienia, czy sny. Udowodniono, że wpływają one mocniej na osobę, która znalazła się na pograniczu śmierci, ponieważ występuje w nich znacznie więcej szczegółów.

 Nauka - filozofia, astronomia, psychologia

Spragniony wyjaśnień autor zainteresował się wieloma różnymi tematami - od fizyki kwantowej, przez filozofię, a rezultatem obserwacji dzieli się z nami w tej właśnie publikacji. Przywołuje przykłady i opinie innych lekarzy z dziedziny neurochirurgii, psychologii… Zestawia naukę i doświadczenia, a także historie innych ludzi. Przywołuje historie związane z duchami, proroczymi snami, telepatią itp.

W tej publikacji podaje także pewne wnioski, jak na przykład to, że wzrost częstotliwości występowania zjawiska śmierci klinicznej jest spowodowany rozwojem medycyny i techniki resuscytacji. Opisuje eksperyment pokazujący związek między obserwatorem, a obserwowanym zjawiskiem na podstawie doświadczenia wpływu obecności odległych obserwatorów na zachowanie fotonów w układach z dwiema szczelinami.

Im więcej dowiadujemy się o budowie i biologii mózgu, tym wyraźniej rozumiemy, że mózg nie tworzy świadomości ani nie sluży jako magazyn wspomnień. [...] Mózg jest odbiorcą lub filtrem pierwotnej świadomości, a nie jej twórcą czy miejscem przechowywania wspomnień. Książka porusza trudny i wielowątkowy temat wędrówki duszy. Jest kopalnią wiedzy w szeroko pojętym temacie psychologii i zjawisk paranormalnych. Fascynująca historia doktora Ebena pochłonęła mnie i bardzo zaintrygowała.
Jak ktoś, kto miał zaledwie 2% szans na powrót do życia, nie mówiąc już o powrocie do pełnej sprawności psychicznej, wychodzi z tego niemalże bez szwanku? Cuda się zdarzają, co udowadniają przykłady opisane w publikacji. Co ciekawe, ludzie opowiadają o podobnych zdarzeniach od ponad 240 lat!

Książka zdecydowanie warta polecenia osobom, które interesują się zjawiskami paranormalnymi i psychologią. Mnie zainteresowała i skłoniła do refleksji.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak Literanova

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw komentarz, będzie mi bardzo miło ;)
A jeśli blog Ci się podoba, zaobserwuj (na górze po prawej stronie).
Dziękuję, że jesteś ♥