sobota, 7 marca 2020

Historia niesamowitej Żydówki, czyli "Estera " - Angela Hunt PRZEDPREMIEROWO !




Gotowi na podróż w czasie? Ja tak. Dziś, po raz pierwszy, recenzja książki historycznej. Angela Hunt wprowadza nas w świat królewskich intryg, władzy oraz życia u boku króla. Autorka mówi o sile kobiet w czasach, kiedy to mężczyźni zdawali się nad nimi dominować. Historia ukazana jest z dwóch perspektyw – perspektywy Charbony, królewskiego sługi i doradcy oraz Hadassy, młodej Żydówki, której życie pewnego dnia odmieniło się o 180 stopni.

"Estera" - Zarys fabuły:

Dotychczas skromna, nie mająca świadomości swojego piękna i uroku młoda Hadassa dorasta otoczona miłością i opieką kuzyna Mordechaja i jego żony, Miriam. Codziennie pomaga przybranej matce w wypełnianiu obowiązków domowych, chodzi z nią na targ, gdzie spotyka się z przyjaciółką i potajemnie wzdycha do jej brata… jednak beztroskie życie dziewczynki ma się zakończyć wraz z zaślubinami z niejakim Beniaminem. Pogodzona z myślą, że wkrótce zostanie żoną, wyjeżdża z przyszłym mężem i jego ojcem do Jerozolimy, gdzie mają się odbyć zaślubiny Młodej Pary.

Zostaje ona jednak porwana. Za panowania króla Persji, Kserksesa, syna wielkiego Dariusza ludziom w miasteczku żyło się dobrze. Król wyprawiał uczty nie tylko dla ludzi zamożnych, ale także dla swoich poddanych. Pewnego dnia oddala swoją żonę, Waszti, i każe sprowadzić młode, piękne kobiety, spośród których wybierze swoją królową.




Młoda Żydówka zataja swoje pochodzenie, a nawet imię z lęku przed tym, że ona i jej rodzina mogą zostać pozbawieni życia. Spędza w haremie rok, zanim spotka się osobiście z królem. „Estera” to pasjonująca historia młodej dziewczyny, która nagle zostaje zmuszona do zmiany – zmiany siebie i swojego dotychczasowego życia, w sposób jakiego się nie spodziewała. Musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu.

Trudność, jaką można napotkać podczas czytania i analizy jest fakt, iż oryginalne imiona są trudne do wymówienia, w naszym tłumaczeniu użyto więc spolszczonych imion hebrajskich i perskich.

Historia biblijnej królowej Estery jest nam przybliżona przez autorkę, która, jak wynika z bibliografii przygotowała się solidnie do pisania tej powieści. Oczywiście nie należy zapominać o tym, że książka ta nie jest źródłem naukowym, ale jak twierdzi sama autorka, „prawie każde wydarzenie w tej powieści opiera się na historycznym zapisie” (Hunt, 2015)

Książka zdecydowanie warta jest polecenia, nawet dla osób, które tak jak ja, nieszczególnie przepadają za powieściami historycznymi.

--------------------------------------------------------

CYTATY:

„Jeśli mężczyzna nie może zapanować nad własną żoną, jak może mieć nadzieję na panowanie nad wielkim imperium” (s. 61)


„(…) ale przecież kochała mnie, a miłość wybacza niedoskonałości” (s. 69)


„Jeśli jesteś panem, bądź czasem ślepy. Jeśli jesteś sługą, bądź czasem głuchy” (s. 376)

--------------------------------------------------------
 
Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Między Słowami, Znak
Premiera książki 11.03.2020

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw komentarz, będzie mi bardzo miło ;)
A jeśli blog Ci się podoba, zaobserwuj (na górze po prawej stronie).
Dziękuję, że jesteś ♥